مریم وحیدمنش

من مریم وحیدمنش کارشناس ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران و کاندیدای روان‌درمانگری تحلیلی هستم. حوزه‌ی علاقه‌مندی من روانکاوی و علوم اعصاب (Neuropsychoanalysis) است که تلفیقی از مدل روانکاونه از پویایی‌های روان و کارکردهای مغز است. پایان‌نامه کارشناسی ارشدم نیز در همین حوزه و با موضوع «تاثیر ترومای کودکی بر کیفیت روابط عاطفی: نقش تعدیل‌کننده شبکه پیش‌فرض مغز» بود.

در مسیر درمانگر شدن با رویکردهای مختلف روان‌درمانی آشنا شدم که در این میان روانکاوی و ذهنیت تحلیلی، بستر فهمی عمیق‌تر را برایم فراهم کرد. از این‌رو بر اساس استانداردهای انجمن بین‌المللی روانکاوی به سه بعد آموزش، درمان شخصی و سوپرویژن پرداختم. در مرکز مطالعات روانکاوی تهران زیر نظر دکتر بابک روشنایی مقدم تحت آموزش قرار گرفتم و همچنان به آموختن مشغولم. درمان شخصی‌ام را با رویکرد روابط ابژه ادامه می‌دهم و در کار بالینی خود از سوپرویژن بهره می‌گیرم.

در حال حاضر رویکرد درمانی من مبتنی بر نظریه «روابط اُبژه» است. به علاوه پیش از این آموزش و تجاربی در حوزه‌ی‌ روان‌درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP)، ارزیابی روانکاوانه شخصیت (SWAP) و شخصیت و مکانیسم‌های دفاعی کسب کرده‌ام.

نوشتن و ترجمه از علایق دیگرم است. در حال حاضر با مجله تداعی در ترجمه‌ی مقالات روانکاوی همکاری می‌کنم. همچنین با یکی از همکاران در حال ترجمه کتاب «گذشته خاموش و حال ناپیدا» از پاول رن روانکاو ارتباطی بریتانیایی در باب تروما و حافظه هستم.

علاوه بر روانکاوی، ادبیات و مطالعات تاریخی از حوزه‌های مورد علاقه‌‌ام است. پیش از این مدال طلای المپیاد ادبی را کسب کرده‌ام و کارشناسی ادبیات فارسی و کارشناسی ارشد رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی را در دانشگاه تهران به اتمام رسانده‌ام. تصور می‌کنم ادبیات و شناخت پیشینه‌ی فرهنگ‌ها، ادیان و اساطیر درک مرا از انسان غنی‌تر کرده است. یادداشت‌هایم را می‌توانید در حساب کاربری‌ام در اینستاگرام و توئیتر بخوانید.


مریم وحیدمنش در حال حاضر زمان آزاد ندارد.