ریحانه معصومی علاء

من ریحانه معصومی علاء، دانش‌آموخته‌ی روانشناسی بالینی و درمانگر تحلیلی هستم. مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با گرایش بالینی سپری کرده‌ام و همزمان با تحصیل آکادمیک پیگیر دغدغه‌های فلسفی و اجتماعی خود بوده‌ام و از اساتیدی چون صالح نجفی و مراد فرهادپور دانش آموخته‌ام. همچنین بر مبنای علاقه‌ی دیرینه‌ام به روانکاوی، تحلیل را خارج از سیستم دانشگاهی ادامه داده‌ام. بنا به چارچوب‌های درمانگری تحلیلی، سه‌گانه‌ی ضروریِ درمان، آموزش و سوپرویژن را پیش گرفتم.

هم‌اکنون تحت آموزش و سوپرویژن گروهی در مرکز مطالعات روانکاوی تهران تحت‌نظر دکتر بابک روشنایی مقدم هستم و سوپرویژن فردی‌ام را با سوپروایزر تحلیلی ادامه می‌دهم. از سوی دیگر تحت درمان با رویکرد لکانی هستم و از این‌رو درمانم را از یکی از روانکاوان در فرانسه دریافت می‌کنم.

در کنار فعالیت درمانگری، فعالیت‌های دیگری را نیز پیش برده‌ام و حاصل تلفیق دو حیطه‌ی مورد علاقه‌ام، ترجمه و روانکاوی، فعالیت در مجله‌ی روانکاوی «تداعی» است که از آغاز به کار مجله همراه آن بوده‌ام. مجله‌ی تداعی (که کلینیک تداعی نیز بخشی از این پروژه است) سعی دارد روانکاوی را با مقلات به‌روز و موثر وارد زبان و فرهنگ فارسی کند. من سرپرست ارشد مترجمان این مجله هستم. نیز در حال حاضر، با همکاری جناب آقای مهدی میناخانی در حال ترجمه‌ی کتابی از «گلِن گابارد» در باب «مرزهای درمانی در روانکاوی» هستیم.
برای آشنایی بیشتر با من و نحوه‌ای که به درمان می‌نگرم می‌توانید به آدرس وب‌سایت شخصی‌ام یا اکانت توئیترم سری بزنید.

با احترام


محل ملاقات حضوری: شمال تهران

زمان‌های آزاد درمانگر: یکشنبه، سه‌شنبه و پنج‌شنبه